Nadmierne rogowacenie naskórka oznacza nieprawidłowe jego złuszczanie. Gromadzący się jego nadmiar prowadzi do pogorszenia się kondycji skóry i nieestetycznych zgrubień. Najczęściej problem widoczny jest na skórze stóp. Kluczem do leczenia tej dolegliwości jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja. Jeżeli wiesz, że Twoja skóra ma tendencję do nadmiernego rogowacenia, szczególną uwagę zwróć na profilaktykę.
Nadmierne rogowacenie naskórka - co to oznacza?
Obumierające komórki skóry tworzą naskórek, który stanowi dodatkową warstwę ochronną. Zazwyczaj jego złuszczanie się przebiega w sposób dla nas niezauważalny, bez potrzeby stosowania dodatkowych produktów. Jednak zdarza się, że wskutek nieprawidłowości naskórek rogowacieje nadmiernie. Wówczas skóra staje się wyraźnie grubsza, mniej elastyczna i gromadzi zanieczyszczenia. Pojawia się również problem zablokowania ujść gruczołów łojowych i mieszków włosowych, co może prowadzić do powstawania stanów zapalnych.
Nadmierne rogowacenie naskórka prowadzi do częstszego pojawiania się złogów, pęknięć, odcisków i modzeli. W miejscu zgrubień skóra nabiera żółtawego odcienia, jest przesuszona. Pojawia się również świąd i pieczenie. Najczęściej problem ten pojawia się na piętach, łokciach, kolanach i stopach, choć zdarza się, że dotyczy on również skóry twarzy.
Nadmierne rogowacenie naskórka - przyczyny
W zależności od miejsca występowania nadmiernego rogowacenia, przyczyny jego występowania mogą być różne. Do najczęstszych należą:
- łuszczyca,
- zaburzenia hormonalne,
- otyłość,
- atopowe zapalenie skóry,
- cukrzyca,
- zbyt częste stosowanie peelingów.
Jak przeciwdziałać nadmiernemu rogowaceniu naskórka?
Jeżeli problem nie jest nasilony i wynika np. z powodu noszenia nieodpowiedniego obuwia, dość łatwo możesz sobie z nim poradzić. Czasem jednak wymagane jest stosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Jakich?
Przede wszystkim takich, które zapewniają długotrwałe nawilżenie i wiążą cząsteczki wody. W ten sposób znacznie poprawisz elastyczność skóry, która stanie się mniej podatna na pękanie i występowanie stanów zapalnych. Kosmetyki takie powinny zawierać kilka składników, które ograniczą rogowacenie - zwłaszcza rogowacenie okołomieszkowe. Należą do nich:
- mocznik - nawilża, zmiękcza i pobudza skórę do regeneracji,
- kwas salicylowy - działa złuszczająco i przeciwzapalnie,
- pantenol - łagodzi podrażnienia,
- alantoina - przyśpiesza proces gojenia się uszkodzeń naskórka,
- masło shea - odżywia i natłuszcza, a także działa ochronnie.
Powyższe składniki pomogą zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości. Stosując kosmetyki z ich zawartością, znacznie poprawisz kondycję swojej skóry. Dzięki nim znaczna część zrogowaciałego naskórka zostanie usunięta i co ważne, zmniejszy się tendencja skóry do rogowacenia. W przypadku tej dolegliwości nie należy stosować mechanicznych sposobów na usuwanie naskórka, takich jak peeling czy pumeks. Owszem, przynoszą one chwilową ulgę, jednak z czasem pogłębiają problem.
Jeżeli skóra rogowacieje nadmiernie w miejscach takich jak kolana czy łokcie, zwróć też uwagę na odzież, którą nosisz. Powinna być przewiewna i lekka, a także prana w hipoalergicznych proszkach lub płynach. W przypadku tej dolegliwości warto również unikać długiego moczenia skóry w wodzie, zwłaszcza w przypadku stóp. Kąpiel powinna być maksymalnie krótka.
Nadmierne rogowacenie naskórka jest nie tylko defektem kosmetycznym. Wskutek nagromadzenia się dużej ilości martwych komórek naskórka zablokowane zostają ujścia porów i mieszków włosowych, co sprzyja namnażanie się szkodliwych patogenów. Mają one wówczas bardzo dobre warunki do namnażania się, co skutkuje powstawaniem stanów zapalnych. Rogowacenie może dotyczyć różnych części ciała, jednak zawsze wymaga podjęcia odpowiednich kroków pielęgnacyjnych.